"Żniwa"
Polski Teatr Tańca - POLSKA
7 października 2017, 19:00
gdzie: Centrum Sztuki Mościce
kup bilet ON-LINE
O spektaklu:
„Żniwa” spektakl nawiązuje do obrzędów towarzyszących żniwom oraz cyklu prac rolnych, natury i życia człowieka - zarówno w planie etnograficznym (inspirowanym m.in. pracami Oskara Kolberga oraz "Rokiem Polskim" Zofii Kossak), jak i w szerszym ujęciu antropologicznym i filozoficznym. Fabularną oś spektaklu wyznacza motyw powrotu Odysa, na podstawie eposu Homera, oraz "Powrotu Odysa" Stanisława Wyspiańskiego.
Wykonawcy - tancerze Polskiego Teatru Tańca, oraz aktor, wcielą się w role protagonistów, eksplorując różne warianty wydarzeń w przestrzeni ruchu i słowa. Fizyczna i psychologiczna intensywność działań wkomponowana została w ascetyczną oprawę wizualną spektaklu. W warstwie muzycznej wykorzystano kompozycje Eugeniusza Rudnika, pioniera polskiej muzyki elektronicznej. Autorem partii wokalnych, w oparciu o motywy polskiej muzyki tradycyjnej stworzył Adam Strug.
(...)
Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez twoje czyny.
Spójrz w świat, we świata kształt, a ujrzysz twoje winy.
(...)
Za tobą goni jęk i klątwa goni, ściga;
tyś mocen jest jak Bóg, co świat na barkach dźwiga.
[Recytatyw: Stanisław Wyspiański: Powrót Odysa, akt III]
Sceny „Żniwa”:
Prolog (Pieśń: Tam na polu - Adam Strug)
Epilog (Pieśń: Zachodźże słoneczko – Adam Strug)
Polski Teatr Tańca
Polski Teatr Tańca istnieje od 1973 roku, jest profesjonalnym autonomicznym zespołem, którego oblicze przeszło ewolucję od spektakli ukształtowanych formą teatru baletowego do współczesnego gatunku: teatru tańca, który charakteryzuje się przekraczaniem granic rodzajowych, technicznych i stylistycznych, wyzwalaniem z przypisanych tradycją środków wyrazu, skłanianiem ku interdyscyplinarności, poszukiwaniem nowych przestrzeni teatralnych i opartym na kreatywnej improwizacji procesie tworzenia.
Iwona Pasińska
Dyrektor Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego. Choreograf, dramaturg ruchu, teatrolog, założyciel Movements Factory Foundation. Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej im. F.Parnella w Łodzi, ukończyła filologię polską ze specjalizacją teatrologiczną na Uniwersytecie im. A.Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w Katedrze Dramatu i Teatru obroniła doktorat z obszaru doświadczenia ciała w teatrze współczesnym z perspektywy teatru tańca, badaczka ruchu i ekspresji ciała w przestrzeniach performatywnych. Jest adiunktem w Akademii im. A.Zelwerowicza w Warszawie.
Od 1989 roku związana była z Polskim Teatrem Tańca – Baletem Poznańskim. W 1998 roku została laureatką Medalu Leona Wójcikowskiego dla najwybitniejszego tancerza młodego pokolenia. Od 2002 roku zajmuje się kompozycją ruchu, dramaturgią ekspresji ciała oraz choreografią, w Atelier Polskiego Teatru Tańca zrealizowała trzy spektakle. Od 2008 roku współtworzyła kolektyw Movements Factory (m.in.:”Pustynia pary”, "Gramy 4 U","Saligia. 7 grzechów miejskich”, "Trop: Dance as Art”, „BodyLand"). Jako choreografka lub dramaturg ruchu od 2010 roku stale współpracuje z teatrami dramatycznymi, operowymi oraz alternatywnymi, wśród których są m.in.: Teatr Wielki w Poznaniu, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr Ochoty i Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Opera Nova w Bydgoszczy, Teatr Lubuski w Zielonej Górze, Teatr Modrzejewskiej w Legnicy. W 2012 roku przygotowała choreografię do Poznańskich Ceremonii Przedmeczowych Euro 2012. W Movements Factory Foundation przygotowała m.in.: ”Święto wiosny <6,6/66>", "Upadły anioły”, „Cyrkostrada”.
Igor Gorzkowski
Reżyser i dramaturg, współzałożyciel Studia Teatralnego Koło w Warszawie (od 1988 r.) – niezależnego teatru, w którym zrealizował większość swoich przedstawień. Reżyserował także w licznych instytucjonalnych teatrach dramatycznych i operowych. Dwukrotnie nominowany do prestiżowej nagrody teatralnej Feliksy Warszawskie za reżyserię spektakli "Starucha" (2011) i "Burza" (2012). W 2013 r. otrzymał Grand Prix na Festiwalu Dwa Teatry za debiutanckie słuchowisko wg Mewy. Od 2011 r. jest zastępcą dyrektora ds. artystycznych w Teatrze Ochoty. Jego autorski teatr ma formę kameralną zakładającą niemal intymny kontakt między aktorem a widzem. Jest to teatr oszczędny, oczyszczony z inscenizacyjnych fajerwerków.
Adam Strug
Śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, scenarzysta, etnomuzykolog. Pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska, praktykującego pieśni polskie przekazywane w tradycji ustnej. Zajmuje się głównie sztuką wokalną, ale nie stroni od form wyłącznie instrumentalnych. Jego piosenki wykonują także inni wokaliści: Stanisław Soyka, Mieczysław Szcześniak, Wojciech Waglewski, oraz Janusz Prusinowski Trio i inne zespoły folkowe.
W muzyce tradycyjnej Strug reprezentuje nurt zachowawczy. Jest depozytariuszem i popularyzatorem pieśni polskich przekazywanych od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej, a wykonywanych w skalach wcześniejszych niż powszechnie dziś używana skala dur-moll.
7 października 2017:
Czas trwania: 60 minut (bez przerwy)
Po spektaklu: spotkanie z artystami
Bilety/informacje: